Осветлението често е подценяван елемент от интериорното оформление на дома. До голяма степен, това се дължи на липсата на разбиране за значимостта на светлината както върху естетиката, така и върху функционалността на всяко помещение. Истината е, че правилното осветление може да има изключително силно влияние върху нашето настроение, емоции и дори върху нашата продуктивност и благополучие.
От друга страна, въпреки огромното разнообразие от осветителни тела, няма достатъчна информация за най-правилното им приложение. Най-често ги избираме само по външните им характеристики – дизайн, форма, цвят или материал. Но колко от нас обръщат внимание на функционалните им свойства?! Знаем ли наистина какво осветително тяло би било най-подходящо при съществуващата ел-инсталация, или каква трябва да е мощността на електрическата крушка за конкретното осветително тяло?
Видове интериорно осветление
Разбирането на основните видове осветление, както и умението да ги комбинираме правилно, са най-важните аспекти на интериорното осветление. Основните видове интериорно осветление са градивните елементи за оформлението на цялостния дизайн и за осигуряване на достатъчно светлина във всяко пространство в дома.
Има три основни вида осветление, които трябва да имаме предвид:
💡 Локално/целево осветление
💡 Насочено/акцентно осветление
#1 Основно/общо осветление
Къде да използваме основното осветление:
📌 във всяка стая
📌 в центъра на стаята
📌 близо към тавана
Основното осветление осигурява обща светлина в помещението и ни позволява да виждаме и да се движим безопасно при липса или недостатъчност на естествена светлина. Този вид е основата на всяка схема за интериорно осветление и присъства в почти всяко едно помещение.
Основното осветление обикновено се осигурява чрез осветителни тела, монтирани нависоко, най-често на или максимално близко до тавана и, като правило, позиционирани/групирани в центъра. Така се постига най-ефективно разсейване на светлината и осветяване на по-голяма площ и интериорен обем – ефект, най-приближен до свойствата на естествената светлина.
Най-често използвани за основно осветление са:
📌 пендели, полилеи, плафони, аплици
📌 вграденo спот-осветлeние (лунички)
📌 осветителни тела с изменяема посока на осветяване (насочено осветление)
📌 светлинни пана
При избора на осветително тяло за общо осветление е важно да решим и това, колко силна и какъв вид светлина желаем – мека, жълтеникава и топла или ярка, бяло-синкава и студена.
Мощност и експлоатационна ефективност:
Мощността на електрическите крушки традиционно се измерва във ватове (W) и много хора смятат, че именно W-стойностите са от значение за силата на светлината на електрическата крушка. С навлизането обаче на новите технологии се наложи една много по-точна мярка за измерване силата на светлината – лумените или стойността на експлоатационната ефективност. Съвременните електрически крушки като халогенните, CFL, LED, и др., са разработени с цел по-ефективно енергоспестяване и при избора им следва да търсим мощността им именно в Лумени (Lm).
Кратки съвети:
✔️ Осветителните тела може да използват една или повече електрически крушки. Поинтересувайте се каква е общата стойност на мощността, която конкретното осветително тяло може да поеме, за да изберете електрически крушки с правилната мощност.
✔️ Изчислете квадратурата на стаята, след това умножете по 30. Това ще ви покаже приблизително колко кумулативни лумена ще са ви необходими за добро осветяване на помещението. Ако обмисляте вградено осветление, насочете се към приблизително едно тяло на всеки 4 квадратни метра таван.
✔️ Съобразете мощността на електрическите крушки в осветителното тяло със съществуващата в помещението ел-инсталация. Консултирайте се с електротехник и направете точни замервания, за да не превишите капацитета на ел-инсталацията. В противен случай крушките ще примигват и често ще изгарят.
✔️ Преценете дали ще изберете стандартни крушки с нажежаема жичка или LED-крушки. Електрическите крушки от ново поколение са силно енергоспестяващи и с далеч по-дълготрайна употреба от конвенционалните.
Цветна температура:
Светлинният спектър на всеки източник на светлина се измерва в Келвини (К). Колкото по-ниска е К-стойността (2700-3500K), толкова по-жълтеникава и мека е светлината. Средните К-стойности (4000-4200K), определят т.нар. ‘неутрална’ светлина, която се доближава най-много до естествената. Високи К-стойности (5500 – 6500К) има студената бяла светлина.
Меката, жълтеникава и неутралната светлина са много по-подходящи за жилищни помещения, докато по-ярката бяло-синкава светлина е по-подходяща за осветлението на работни и обществени помещения.
#2 Локално/целево осветление
Къде да използваме целево осветление:
📌 под кухненски шкафове
📌 на места за четене
📌 на бюро или работна маса
📌 около огледало, тоалетка
Както подсказва общоприетото название на този вид осветление, то има за цел да осигури достатъчно светлина в конкретни области от общото помещение за осъществяване на конкретни дейности като например четене, готвене, хобита, учене или работа. Този тип осветление е локализирано и може да идва от различни източници, включително насочено или вградено осветление.
Освен функционалността, другата важна характеристика на осветителните тела за целево осветление е естетическият им ефект. Многообразието от предлаганите на пазара дизайни ги превръща в уникални ключови елементи в интериорния дизайн на цялото помещение. Те създават отделни кътчета на уютна атмосфера, в която човек може да се усамоти и да се отдаде на любимо занимание, а същевременно допълват и подчертават общата визия на интериора, като създават и впечатляващи акценти не само с външния си вид, но и със самата светлина, която излъчват.
Най-често използваните за целево осветление са:
📌 настолни лампи с абажур
📌 лампиони, често с регулируема насока на стойката
📌 работни лампи, също с регулируема стойка
Също, както при общото осветление, изборът на източника на светлина за целево осветление е от особено значение. Ефективното целево осветление трябва да намалява отблясъците, но да бъде достатъчно ярко, за да ограничава сенките и да предотвратява напрежението на очите. За ефективността на една добра работна лампа върху бюро, например, ще са достатъчни около 250-1100 лумена или около 40-100 вата.
Кратки съвети:
✔️ Яркостта е ключов фактор. Целевото осветление не е предназначено да осветява цялото помещение, но изисква повече яркост, отколкото тази на основното осветление.
✔️ Стойките на настолните лампи трябва да бъдат регулируеми и наклонени надолу, за да може светлината да се насочва върху полето на работата, но очите да се предпазват от директната ярка светлина. Те също трябва да бъдат поставени отстрани на работното пространство, за да се предотвратят отблясъците и да се ограничат сенките.
✔️ Изберете крушки с регулируема светлина или инсталирайте димер превключвател.
✔️ Помислете за цветната температура. Лампите с по-топла светлина са идеални за четене, особено през нощта, докато крушки с по-студена светлина са по-подходящи за работа, както и около огледалото в банята за по-голямо удобство при сутрешния тоалет.
✔️ Не забравяйте за топлината. Някои крушки, като конвенционалните с нажежаема жичка и халогенните крушки, отделят много топлина. LED-крушките, обаче, осигуряват насочена ярка светлина, без да отделят топлина, което ги прави чудесен избор за целево осветление.
#3 Насочено/акцентно осветление
Къде да използваме акцентно осветление:
📌 за акцентиране на произведения на изкуството или растения
📌 за подчертаване на интериорни и/или архитектурните елементи
📌 като декоративно/амбиентно осветление
Акцентното осветление допълва общото осветление в помещението, добавяйки обем и текстура към общия дизайн. Този тип осветление се стреми да създаде фокусна точка и обикновено се използва за привличане на вниманието към конкретен елемент от интериора, като например произведение на изкуството или растение, или за подчертаване на интересни интериорни и/или архитектурни елементи, като например стенна текстура или декоративно покритие.
В последните години се наблюдава и нов тренд в акцентното осветление – не просто подчертаване, а креативно създаване на интериорни акценти чрез насочена светлина. При този метод, светлинните лъчи от акцентните осветителни тела „рисуват” интригуващи и красиви форми върху стени и тавани, обогатявайки визията на помещението.
Ефективното акцентно осветление е проектирано така, че да привлича вниманието към акцентирания обект. Заради подчертано функционалното си приложение, осветителните тела за акцентно/насочено осветление най-често са дискретни и не привличат погледа върху себе си с впечатляващ дизайн. Често, те са дори скрити в специално създадени ниши и архитектурни елементи.
Кратки съвети:
✔️ Ако осветявате произведения на изкуството, най-добре е да използвате LED-крушки, защото те не излъчват UV светлина и не отделят почти никаква топлина, което ще предпази картината или фотографията от увреждане.
✔️ За ефективно привличане на окото, акцентното осветление трябва да насочва поне три пъти повече светлина към фокусната точка в сравнение с останалата част от стаята.
Комбинирано осветление
Креативното комбиниране на трите основни вида осветление е най-добрият начин за създаване на привлекателна и уютна атмосфера във всяко едно помещение, при осигуряване и на максимална практична функционалност.
Ключът за ефективното комбинирано осветление е в създаването на светлинни нива. За целта си задайте следните въпроси:
❓ Какво настроение искате да зададете?
❓ Какви задачи ще се изпълняват в конкретното пространство?
❓ Има ли архитектурни и/или интериорни елементи, които искате да подчертаете?
Отговорът на тези въпроси ще помогне внимателно да проектирате осветлението, да изберете подходящите осветителни тела и да намерите най-подходящото им разположение в помещението.
Кратки съвети:
✔️ Не забравяйте за естествената светлина. Стаята може да е ярко осветена от естествена светлина през деня, поради което може да подцените количеството осветление, което ви е необходимо през по-тъмните часове.
✔️ Добавете разнообразие в дизайна на осветлението, като използвате димери и/или електрически крушки с регулиране на силата или цвета на светлината, особено за основното осветление.
✔️ По възможност, инсталирайте всеки тип осветление на собствен превключвател или верига, така че да можете да контролирате всеки светлинен източник поотделно.
Още полезно съдържание по темата: Съвети за планиране на вътрешно осветление стая по стая